Lisans eğitimini 1987 yılında Ankara Üniversitesinde tamamladı. Aynı yıl Adalet Bakanlığına atanarak Mahkemelerde göreve başlayan ilk psikolog olarak çalışmaya başladı. Adalet Sistemimizde ilk çocuk ve ilk aile mahkemesi uzmanı unvanlarına da sahip olan Psikolog Neşe Doğan YÜKSEL, 16 yıl Çocuk Mahkemelerinde, 17 yıl da Aile Mahkemelerinde çalışmış olup, 2007’de Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışan psikolog, pedagog ve sosyal hizmet uzmanlarının derneği olan Adalet Sistemi Uzmanları Derneği ASUD’u kurdu.

 

1987’den beri aktif olarak sürdürdüğü çalışmalarında; başta aile ve çift terapisi alanında olmak üzere boşanma, velayet, evlat edinme, arabuluculuk, iletişim becerileri, ilişki problemleri, çatışma çözme becerileri konularında ileri seviyede deneyim kazanmıştır.

 

Pek çok eğitim, konferans, seminer, danışmanlık vermiş olup, Adalet Bakanlığı, İstanbul Barosu ve İlişki Psikoterapileri Enstitüsü eğiticisidir. Çok sayıda projelerde yer almış, halen yönetim kurulu üyesi olduğu Türkiye Sokak Çocukları Vakfında Başkan Yardımcılığı yapmış, dört yıllık Aile ve Çift Psikoterapisi eğitimi aldığı EFTA (The European Family Association) üyesi ‘İlişki Psikoterapileri Enstitüsü'nde eğitici olarak hizmet vermektedir.

 

Çalışma yaşamının ilk yıllarında ağırlıklı olarak kırılgan gruplarla, özellikle suç, şiddet ve cinsel istismar mağdurlarıyla deneyim kazanırken, yetişkin bireylerin ilişki problemleri ile devam etmiş olup, Kasım 2020’de emekli olarak mesleki yaşamını, İlişki Psikoterapileri Enstitüsü'nde terapist olarak danışanlarına deneyimlerini paylaşmaktadır.

 

Psikolog, Çift ve Aile Terapisti

NEŞE DOĞAN YÜKSEL

Design by Dusmekan - 2021 by Nese Dogan Yüksel